Bir Devrin Sonu: “AVENGERS END GAME” Film Yorumu

Uzun bir bekleyiş sona erdi ve End Game geçtiğimiz perşembe vizyona girdi.İnanın bana film üzerine konuşabileceğimiz milyonlarca detay var.Spoiler içeren kısmını ayrı ele alacağım.Bu sebeple önce spoiler içermeyen, genel yorumlarımı sizlerle paylaşayım.

Bir kısım tarafından ısrarla kabul edilmese de,film tam anlamıyla muazzamdı.Kurgusu,görsel efektleri,hikayenin ilerleyişi,oyunculuklar,seslendirme,espiriler…O kadar tadında ve o kadar iyiydi ki tam da adına yakışır bir son filmiydi.Kah ağladık kah güldük.Bu bağlamda filmi sindirmek o kadar zor ki.İki defa izledim ve filmden çıktığımdan beri içimde kocaman bir boşluk hissediyorum.Çünkü içten içe biliyorum ki uzun bir süre daha iyi bir marvel filmi gelmeyecek.Gelir mi orasından bile emin değilim.

“Daha önce hiç marvel filmi izlemedim. End Game’i izlersem anlar mıyım  ?” diyenlere ise cevabım çok net: ANLAMAZSINIZ. Bu soruyu çok duyduğum için bir sonraki yazım bununla ilgili olacak beklemede kalın 🙂

Uzun lafın kısası on bir yıllık bir hikaye anca bu kadar epik bir şekilde final yapabilirdi.Benim için End Game süper kahraman filmlerinin bir zirvesidir. Maalesef geri kalan hayatımız boyunca bunu bilerek yaşamalıyız.

Şimdi geçelim spoiler içeren yorumlarıma 🙂

Benim için filmin en zirve iki sahnesi vardı.Birincisi Kaptan Amerika’nın Thor’un çekicini kaldırmasıydı.O an tüm salon yerimizden zıpladık desem abartmış olmam.Asla beklenmeyen mükemmel bir sahneydi.İkincisi ise Tony Stark’ın parmaklarını şıklatıp “I am Iron Man.” demesiydi tabi.Hala aklımdan çıkmıyor.O kadar iyi iki sahneydi ki, tam olarak tanımlayabileceğim doğru kelimeyi bulamıyorum. Iron Man’in ölümü ise hepimizin yüreğini parçaladı tabi.O konuya değinmek bile gelmiyor içimden.

Film yorumlarını okuduğumda anlam veremediğim bazı şeyler oldu.Birincisi “Kaptan Amerika hayatını yaşadı ama Iron Man öldü bu haksızlık.” Dünyanın en saçma bakış açısı benim için bu.Yani azıcık vicdanı olan biraz durup bu dediğini düşünmeli.Yahu Cap bir buz kütlesinde sıkışıp donuk vaziyette yıllarca mahsur kaldı.Uyandığında ise kendi için bir tek şey yaptı mı peki ? Milyonlarca sınav verdi.Yok efendim Cap o çekici hak etmiyormuş.Yok efendim çok övülmüşmüş. Tüm bunları sonuna kadar hak etti.İster kabul edin ister etmeyin Kaptan Amerika gelmiş geçmiş en iyi süper kahramanlardan biri.Dediğiniz hiçbir şey bunu değiştirmeyecek.

Bir ikincisi ise Cap’in kalkanını Sam’e vermesi.Yani bu oldukça hoş ve güzel bir olay. Bucky’e verseydi çok basit kaçardı.Bu onun hak etmediği yada Cap’in Bucky’i sevmediği anlamına gelmiyor.Lütfen çocukluk yapmaktan vazgeçin.

Veda etmek asla gelmiyor içimden.Tüm bu hikaye için,bu hikayeyi hayatıma katan herkese binlerce kez teşekkür ediyorum.Tüm bu süper kahramanlar,her biri bana ayrı ayrı bir çok şey kattı. Teşekkürler Stan Lee,Chris Evans,Robert Downey Jr,Chris Hemsworth, Scarlett Johansonn, Mark Ruffalo, Jeremy Renner,Sebastian Stan,Tommy Hiddleston, Russo Kardeşler,..

Guys,I love you 3000 times 🙁

Selam :) Ben Ecesu,19 yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Medipol Üniversitesi hemşirelik bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim.Okumayı ve yazmayı söktüğümden beri,bir şeyler okuyup yazılar yazmak benim için hep vazgeçilmez bir hobi oldu. Burada da sizlerle okuduğum kitaplar ve izlediğim film-dizilerle ilgili görüşlerimi paylaşıyor olacağım.Takipte kalın,kelimelerde buluşmak dileğiyle :)

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.